Najprościej rzecz biorąc kulturystyka polega na budowaniu i kształtowaniu własnego ciała, wykonując przy tym masę ćwiczeń, które składają się na wieloletni i bardzo intensywny trening. Wszystkie wielkie gwiazdy tego sportu przebyły długą drogę do upragnionego sukcesu. Kulturystyka zarówno ta amatorska jak również profesjonalna wymaga bardzo wielu wyrzeczeń jak np bezwzględnie nie palenie papierosów, picia alkoholu, bądź zażywania narkotyków. Najlepiej, kiedy spełniamy kilka najistotniejszych cech, aby osiągnięcie sukcesu było bliżej niż dalej. Nie warto ukrywać, że najistotniejsze są warunki genetyczne, o ile jesteśmy drobnej postury i do tego nie wielkiego wzrosty, szanse na osiągnięcie szybkiego spektakularnego sukcesu są raczej niewielkie.

Każdy, kto na serio pomysłu o dobrych wynikach w tym sporcie musi pamiętać o paru zasadniczych sprawach. Oprócz postanowieniem genetycznym bardzo istotna jest specjalistyczna ingerencja trenera, który na bieżąco kontrolowałby nasze postępy a też metodę, w jaki trenujemy. Właściwie każdy kulturysta wie jak ważna jest dobrze dobrana zróżnicowana dieta, która też jest jednym z najważniejszych czynników w tym sporcie. Systematyczne treningi wiąż się z dużym obciążeniem organizmu, dlatego niebywale istotna jest również odpowiednia ilość odpoczynku, bez którego nasz trening nie będzie całkowicie wydajny. Podczas cyklu treningowego nie możemy doprowadzić do odwodnienia organizmu. Normalny zdrowy człowiek traci dziennie od 2 do 2,pięć litra wody, oddając ją poprzez oddychanie, skórę a również poprzez wydalanie jej ze stolcem i z moczem. Organizm zaopatrzony w odpowiednie ilości wody posiada lepsze możliwości fizyczne. Więc należy pamiętać o tym aby pić dużo wody nie gazowanej, ponieważ nasz trening będzie wtedy bardziej zadowalający.

Wielu kulturystów z doświadczenia wie, że w tym sporcie bardzo ważna jest dobra motywacja. Więc ażeby być dobrze zmotywowanym do ćwiczeń bardzo ważny jest partner, z którym wspólnie ćwiczymy. Bardzo dobrze, jeśli partner posiada bardzo duże praktykę na siłowni. Kulturystyka to stosunkowo młoda dyscyplina sportowa. Za jej prekursora uważa się Eugena Sandowa, który dawał cyrkowe występy na przełomie XIX i XX wieku. Zasadniczą piecze nad światowym rozwojem kulturystyki sprawuje IFBB czyli Międzynarodowa Federacja Kulturystyki założona w latach 40 w Usa poprzez braci Weiderów.