Kamil Stoch na najniższym miejscu podium w Willingen

Norweg Halvor Egner Granerud wygrał w sobotę pierwszy z dwóch konkursów Pucharu Świata w Willingen. Z odległościami 147,5 mi 145,5 m i łącznie 285,5 punktu wyprzedził swojego kolegę z drużyny Daniela Andre Tande i Kamila Stocha.

To dzisiejsze zwycięstwo w Willingen było już siódmym zwycięstwem Graneruda tej zimy i ze 1106 punktami 24-latek ma wyraźną przewagę nad Markusem Eisenbichlerem (828 punktów) i Kamilem Stochem (721 punktów) w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. „Moje dzisiejsze skoki nie były idealne, ale były naprawdę dobre. Miałem też szczęście do warunków wietrznych, dlatego margines był tak duży. Jestem bardzo zadowolony z pracy, którą wykonałem dzisiaj, może mógłbym skoczyć kilka metrów dalej w obu skokach. Moim celem na ten sezon zawsze było zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata i jestem bardzo zadowolony, że mogłem dziś zwiększyć prowadzenie po tym, jak straciłem punkty w Zakopanem i Lahti „, powiedział Halvor Egner. Granerud.

Jego kolega z drużyny, Daniel Andre Tande, zakończył dziś zawody na drugim miejscu. Granerud i Tande zajęli również pierwsze i drugie miejsce w konkursie w Titisee-Neustadt 10 stycznia. „Wspaniale jest znów stanąć na podium. Moje skoki są coraz lepsze w ciągu ostatnich kilku tygodni. Miałem nadzieję, że dziś pokonam Graneruda, ale jutro muszę spróbować ponownie”, powiedział Tande.

Trzecie miejsce zajął trzykrotny mistrz olimpijski Kamil Stoch. Stoch powiedział po zawodach: „Jestem zadowolony ze swojego występu, podium to zawsze miła nagroda. Myślę, że wykonałem dzisiaj całkiem niezłą robotę, moje skoki były na naprawdę wysokim poziomie, więc jestem zadowolony. Warunki były dużo lepsze niż wczoraj, dziś było dużo stabilniej, a wiatr wcale nie przeszkadzał ”.

Niespodziankę dnia dostarczył słoweński Bor Pavlovcic, który zajął czwarte miejsce. Dawid Kubacki  i Norweg Marius Lindvik uplasowali się na piątym i szóstym miejscu, Ryoyu Kobayashi był siódmy. 

Najlepszym Niemcem ponownie okazał się Markus Eisenbichler, który dziś zajął ósme miejsce. „Dzisiaj było dobrze, moja forma jest stabilna. Ósme miejsce, kolejny wynik w pierwszej dziesiątce, nie jest złe, ale kiedy widzę, jak daleko jestem w tyle za innymi, muszę zobaczyć, dlaczego tak jest. Moje skoki są solidne , nie są niesamowite, ale są w porządku, w zasadzie jestem zadowolony ”, powiedział Eisenbichler.

Czterokrotny mistrz olimpijski Simon Ammann ze Szwajcarii osiągnął swój zdecydowanie najlepszy wynik w tym sezonie na 12. miejscu. Do tej pory Ammann nie zdobył ani jednego punktu Pucharu Świata podczas tej zimy, więc dzisiejszy dzień w końcu okazał się sukcesem, a w ciągu czterech tygodni zdobył również miejsce w drużynie Szwajcarii na Mistrzostwa Świata w Oberstdorfie.

Po trzech z sześciu skoków. Halvor Egner Granerud prowadzi w klasyfikacji generalnej Willingen / 6, a za nim Tande i  Dawid Kubacki. 

Drugi konkurs w Willingen rozpocznie się w niedzielę o 16:15 CET.