Drużyna Austrii pokonuje silnych Polaków w Zakopanem

Austriaccy skoczkowie wygrali sobotnie zawody drużynowe w Zakopanem (POL). W ekscytujących zawodach Daniel Huber, Philipp Aschenwald, Michael Hayboeck i Jan Hoerl zdobyli łącznie 991,2 pkt i wyprzedzili Polaków (982,3 pkt). Trzecie miejsce zajęła Norwegia z 974,8 pkt.

Opady śniegu i zmieniające się wiatry zapewniły trudne warunki i niezwykle emocjonującą rywalizację na Wielkiej Krokwi w Zakopanem. Polacy wyglądali na wyraźnego zwycięzcę, ale Andrzej Stękała wylądował na 115 m w drugiej serii, jego bezpośredni rywal Philipp Aschenwald skoczył 18 m dalej w trzeciej grupie i objął prowadzenie dla Austrii. Ostatecznie Austria miała 8,9 punktu przewagi nad Polską.

Michael Hayboeck był pierwszym skoczkiem swojej austriackiej drużyny i oddał świetny skok na odległość 140,5 m, ale wkrótce Polacy objęli prowadzenie. „To zwycięstwo jest niesamowicie przyjemne, byliśmy przegranymi w tych zawodach, ale dziś przepchnęliśmy się nawzajem i właśnie to spowodowało różnicę. Oczywiście mieliśmy też trochę szczęścia, że ​​Andrzej Stękała oddał zły drugi skok”, powiedział Hayboeck po zaskakującym zwycięstwie, które było pierwszym w Zakopanem Austriaków.

Polacy (Piotr Żyła, Kamil Stoch, Andrzej Stekala i Dawid Kubacki) utrzymywali rywalizację pod kontrolą aż do utraty prowadzenia po drugim skoku Stękały. Drugie miejsce zajęli zawodnicy trenera Michała Doleżala, poziom zawodów był bardzo wysoki.

Japonia i Słowenia walczyły o czwarte miejsce, ostatecznie Słoweńcy wyprzedzili Japonię o 11 punktów. Niemiecki zespół z Markusem Eisenbichlerem, Karlem Geigerem, Severinem Freundem i Piusem Paschke nie mógł dziś sprostać wysokim oczekiwaniom i był dopiero szósty. „Popełniliśmy dziś zbyt wiele błędów. To dla nas trudna sytuacja, teraz ją przeanalizujemy i jutro znów damy z siebie wszystko” – powiedział po wygrywających zawodach trener Stefan Horngacher.

Drużyny Finlandii i Szwajcarii były na siódmym i ósmym miejscu, Włochy nie mogły zakwalifikować się do finałowej rundy najlepszych ośmiu drużyn, ale nadal miały świetną rywalizację z dwoma młodymi Francesco Ceconem i Danielem Moroderem. W pewnym momencie mieli nawet szansę przejść do drugiej serii.

Polska prowadzi obecnie w Pucharze Narodów z 2748 punktami, za nią plasuje się Norwegia (2680 punktów) i Niemcy (2186 punktów).
Konkurs indywidualny w Zakopanem rozpocznie się w niedzielę o godzinie 16:00.