Yukiya Sato wygrywa kwalifikacje w Zakopanem

Japończyk Yukiya Sato wygrał kwalifikacje w Zakopanem w piątek wieczorem. Sato oddał skok na 133 m (139,8 punktu) i zajął pierwsze miejsce przed Markusem Eisenbichlerem (132 m; 137,0 punktów) i lokalnym bohaterem Andrzejem Stekałą (130 m; 135,8 punktu).

W mroźnych temperaturach Sato udowodnił już na treningach, że na Wielkiej Krokwi w Zakopanem potrafi skakać wyjątkowo dobrze. Po dzisiejszym występie Sato znalazł się w czołówce niedzielnych zawodów indywidualnych. Pierwsze zawody w Zakopanem będą imprezą drużynową w sobotę.

Oprócz Sato w kwalifikacjach w szczytowej formie zaprezentował się także Markus Eisenbichler. Był zadowolony ze swojego skoku na odległość 132 m: „Dzisiaj było stabilnie, to był początek, jakiego chciałem. W zawodach drużynowych jutro chcemy zająć najwyższe miejsce na podium, ale oczywiście wiemy też, że przeciwnicy bardzo silni.” Severin Freund, Pius Paschke, Karl Geiger i Markus Eisenbichler będą jutro w drużynie Niemiec.

Lider Pucharu Świata Halvor Egner Granerud miał dziś bardzo zły dzień. Norweg nie oddał ani jednego dobrego skoku przez cały dzień i zajął dopiero 43. miejsce w kwalifikacjach ze 117 m. Awansował do konkursu, ale pozostają wątpliwości co do formy Graneruda, który tej zimy wygrał już sześć konkursów Pucharu świata.

Gregor Schlierenzauer zastąpił Stefana Krafta w reprezentacji Austrii na ten weekend. Po infekcji covidowej i problemach z plecami Kraft robi sobie przerwę, aby naładować akumulatory. Z 39. miejscem w dzisiejszych kwalifikacjach, Schlierenzauer nie dostał się do drużyny na sobotnie zawody. Austrię reprezentować będą Michael Hayboeck, Jan Hoerl, Philipp Aschenwald i Daniel Huber.

Puchar Świata w Zakopanem to dla skoczków jedno z najważniejszych wydarzeń sezonu, a atmosfera na trybunach z ponad 20000 kibicami jest niepowtarzalna. W tym roku na skocznię w Polsce nie mają wstępu widzowie, więc pozostaje widowiskowe wydarzenie sportowe bez kibiców oglądać w telewizji.