Wolfgang Steiert – Hannawald z letnią grypą

Martin Schmitt obecnie samotnie trenuje na „Skoczni Orłów”
w Hinterzarten. Kolegę z drużyny, Svena Hannawalda, dopadła letnia grypa i musi przymusowo pauzować.
„Grypa zapewne dopadła go w minionym tygodniu, kiedy to kręciliśmy spot reklamowy dla RTL-u na wysokości prawie 4000 metrów na szczycie Piz Palü „, mówi trener reprezentacji, Wolfgang Steiert.
„Ale to nic dramatycznego. Wychodzę z założenia, że 'Hanni' już w środę powróci do treningów”.

Dopiero w nadchodzącym tygodniu zaczyna się etap, który określa się mianem fazy przygotowawczej do Pucharu Świata 2003/2004.
Na obóz, trenować na skoczniach, pojedzie siedmiu zawodników pierwszej kadry (Sven Hannawald, Martin Schmitt, Michael Uhrmann, Georg Späth, Maximilian Mechler, Michael Neumayer, Stephan Hocke).

Stephan Hocke na rehabilitacji w Eberbach
Zmartwienie numer 1 to bez wątpienia kontuzja Stephana Hocke. Hocke, który przed czterema tygodniami upadł w Innsbrucku, doznając między innymi złamania kręgu piersiowego, przebywa
w tym tygodniu u Jürgena Wolfa, normalnie odpowiedzialnego w drużynie za diagnostykę sprawności. Ale Wolf zajmuje się także przypadkami, takimi jak ten Stephana Hocke.
Hocke pojedzie jednak na obóz przygotowawczy pierwszej kadry
w przyszłym tygodniu. „Skakać Stephan jeszcze nie może. Będzie z nami, żeby nie stracić kontaktu z grupą”, wyjaśnia Steiert.

„Martin Schmitt potrzebuje siły”
Martwić się trzeba także o Martina Schmitta. 'Starego' Martina Schmitta nie widzieliśmy ani w minionych tygodniach ani miesiącach, i chyba jeszcze nie zobaczymy go prędko.
„Brakuje mi wyczucia w locie. Mam nadzieję, że odzyskam je do sezonu zimowego”, mówił Schmitt po ostatnich zawodach Letniego-Grand-Prix w Innsbrucku.

„To jest całkowicie jasne, że taki zawodnik jak Martin po tych wynikach jest zdezorientowany”, mówi Steiert. „Teraz potrzebni jesteśmy my – trenerzy, to jest nasza praca, aby go odbudować. Martin ukończy intensywniejszy trening siłowy. W tym punkcie jeszcze mało zrobiliśmy. Przypominam sobie, gdy w zeszłym roku w lecie Martin po ciężkiej operacji ekstremalnie mało mógł trenować, a pomimo to w Oberstdorfie zajął czwarte miejsce.
W tym roku mamy istotnie lepsze założenia”.

„Mechler należy do naszej pierwszej piątki”
Po mocnym wejściu w Innsbrucku Maximilian Mechler również
w zimie będzie należał do grona zawodników, po których będzie można spodziewać się zwycięstw. Trzeba, albo lepiej czy można Maxi Mechlera w przyszłości umieścić na liście faworytów?
„Maxi Mechler ma bez wątpienia duży potencjał. On należy
od lata do naszej najlepszej piątki, chciałbym na razie na tym poprzestać. Zbyt duża euforia może w takich wypadkach zaszkodzić, co często pokazywała przeszłość”, mówi Wolfgang Steiert.

„Prace domowe zapewnią nam dobry start w Kuusamo”
W minionym roku inauguracja sezonu w fińskim Kuusamo była dla niemieckich zawodników sporą klapą. Oprócz dobrych miejsc Michaela Uhrmanna Niemcy nie osiągnęli zbyt wiele.
Czy nowy trener myśli co się stanie, jeśli sukces ponownie nie nadejdzie w pierwszych konkursach?
„Naturalnie poddane to zostanie ostrej krytyce. To jest oczywiste, jeśli nie będzie sukcesów. Ale jestem pewny, że jeśli porządnie wykonamy nasze prace domowe w najbliższych ośmiu tygodniach, przeżyjemy dobrą inaugurację i cały, dobry sezon”.

„Rekację Rudi Völlera oceniam pozytywnie”
Można tak krytykować media, jak zrobił to Rudi Völler po meczu
z Islandią?
„Rekację Rudi Völlera po meczu z Islandią oceniam pozytywnie. Dla innego trenera jest to przypuszczalnie coś dobrego. Teraz pojawia się więcej pomysłów przy interpretacjach i wywiadach, bezpośrednio po takich decyzjach”.

„Każdy ma szansę być ósmym skoczkiem”
Pożądane ósme miejsce w drużynie nie jest jeszcze obsadzone. Kto ma największe szanse, aby wystartować jako ósmy zawodnik ekipy w Kuusamo?
„Tę szansę dostaje każdy. Przeprowadzimy 28. i 29. października dwa rozstrzygające konkursy w Innsbrucku. Kto w nich zajmie czołowe lokaty, dostanie ostatni bilet do Finlandii. Niezależnie od tego w nadchodzącym tygodniu zabieramy na obóz Daniela Klausmanna”.

Inauguracja Pucharu Świata 2003/2004 odbędzie się 28. i 29. listopada w fińskim Kuusamo.
Najważniejszym punktem sezonu będą, obok Turnieju Czterech Skoczni, mistrzostwa świata w lotach 20.-22.02.2004 w Planicy (Słowenia).


0 Komentarzy

Dodaj komentarz