Sposoby na masę mięśniowa

Każdy, kto zamierza w jakimś stopniu bliżej poznać dyscyplinę sportu, jaką jest kulturystyka, a co za tym najczęściej idzie, przybrać na masie, powinien znać na dobry początek oczywiste ogólne zasady i sposoby, do których trzeba się w tym celu stosować.

Masa sama znikąd się nie pojawi. Na jej dostanie i wypracowanie składa się wiele czynników. Nie wystarczy jedynie częste odwiedzanie siłowni. O przyroście masy świadczy także wszak odpowiednia dieta czy prawidłowo dobrana i stosowana suplementacja.

Przyrost masy niemalże każdemu automatycznie kojarzy się z białkiem. I dobrze, gdyż podczas budowania masy zaleca się w tej chwili zwiększenie jego dawki dostarczanej organizmowi. Kulturystyka nie zaleca spożywania białka w mniejszej ilości, niż jeden gram dziennie na każdy kilogram wagi naszego ciała. Rozbudowie muskulatury sprzyja także zwiększenie ilości spożywanych węglowodanów. Określa się, że trenujący na masę powinni dostarczać ich mniej więcej trzech gram na kilogram wagi ciała. Obecność tak dużej ilości węglowodanów w naszym organizmie w trakcie budowania masy jest ogromnie ważna. Wysiłek fizyczny wkładany w odbywanie treningu spala bowiem trafiające do naszego ciała, za sprawą posiłków, kalorie. Poprzednio zaś spalamy te, które pochodzą w chwili obecnej z węglowodanów, niż te, które zawdzięczamy białku. Jeżeli zapas węglowodanów się kończy, organizm zaczyna wykorzystywać kalorie , a ponadto energię z białka, która to powinna być w pierwszej kolejności przeznaczona na postęp, budowanie i wzrost mięśni. Dodatni wpływ na nasze mięśnie mają też bezdyskusyjne tłuszcze. Docenia się tu głównie kwasy tłuszczowe omega3. Ażeby ich dostarczyć trzeba jeść w większości przypadków ryby, wyjątkowo łososia. Udowodniono dodatkowo, że przy zwiększaniu masy przydatne jest robienie dłuższych przerw między seriami. Ponadto trzeba po treningu pomyśleć o dostarczeniu organizmowi prostego cukru. Powstrzymuje to niszczenie mięśni za sprawą szkodliwego dla nich hormonu, kortyzolu. Nie bez znaczenia jest także z pewnością odpowiednia suplementacja. Na masę znakomita jest wyjątkowo kreatyna. Trening na masę powinien charakteryzować się małą ilością powtórzeń przy podnoszeniu ciężarów o większym obciążeniu.

Stosując się do tych kilku ogólnych, aczkolwiek skutecznych rad, niewątpliwie łatwiej nam będzie zadbać o bezpieczny i zarazem skuteczny trening naszych mięśni.

Kategorie: Kulturystyka

0 Komentarzy

Dodaj komentarz