Regeneracja

Kulturystyka z pewnością wymaga wielu wyrzeczeń i poświęceń. Osoby pragnące rozbudować swoją muskulaturę, najlepiej jak najszybciej i z jak najlepszym efektem, wkładają wiele wysiłku w treningi, spędzając niekiedy całe tygodnie w siłowni. Niektórzy, w ferworze walki o przyrost masy mięśniowej, zdają się zapominać o przecież jednym z najważniejszych sposobów, pozwalających na jej najskuteczniejsze i najszybsze uzyskanie oraz najtrwalsze utrzymanie. Tym sposobem jest regeneracja, która, obok właściwej diety i prawidłowo przebiegającego treningu, stanowi główny czynnik wpływający na przyrost mięśni. Brak regeneracji najczęściej przynosi nam odwrotne od zamierzonych skutki, a mianowicie zahamowanie wzrostu i rozbudowy muskulatury.

Regeneracja jest w kulturystyce tak ważna ze względu na to, iż to właśnie w czasie jej trwania ma miejsce rozwój mięśni. Jej długość związana jest bezpośrednio z intensywnością wysiłku, jaki ją poprzedzał. Jakość odpoczynku naszych mięśni i całego organizmu muszą być adekwatne do poziomu intensywności ćwiczeń, jakim się poddaliśmy. O tym, jak długo nasze mięśnie powinny odpoczywać po treningu, mówi również wielkość zakresu ruchu, z jakim wykonywaliśmy ćwiczenie. Im była ona większa, tym więcej kosztowało to nasze mięśnie, a co za tym idzie, potrzebują one więcej czasu na regenerację. Ponadto kulturyści, którzy stosują większe obciążenia, chociaż wykonują mniejszą ilość powtórzeń, niż ci, którzy podnoszą ciężary o mniejszej wadze, muszą przygotować się na konieczność dania dłuższego odpoczynku. Ważnym elementem regeneracji powinno być wspomaganie przebiegu jej procesu praktykowaniem różnego typu odnowy biologicznej. Możemy na przykład korzystać z saun, masaży czy pływania. Sauna wpływając pobudzająco na krążenie krwi, sprawia, że mięśnie zostają odżywione, przez co skraca się okres trwania ich regeneracji. Cały czas oczywiście w trakcie trwania regeneracji powinniśmy pamiętać o prawidłowej diecie, wynikającej z wybranych przez nas form treningowych oraz związanych z celem, jaki, przystępując do ćwiczeń, założyliśmy sobie, że chcemy osiągnąć. Nie zapominajmy przy tym fakcie też, że dieta ta powinna nadal być bogata w niezbędnie odżywki i suplementy.

Czy się to komuś podoba czy nie, ćwiczyć cały czas nie można, gdyż odbiera to całkowity sens i uniemożliwia uzyskanie założonych efektów, jakie niesie ze sobą kulturystyka. Sen, relaks i odpoczynek jeszcze nikomu nie zaszkodziły, a już na pewno nie tym, dla których poprawa sylwetki i kondycji to cel numer jeden.

Kategorie: Kulturystyka

0 Komentarzy

Dodaj komentarz