Podział suplementów

Jak wiemy suplementy diety w składzie swym bazują głownie na podstawowych składnikach odżywczych, taki jak białka, węglowodany i tłuszcze. Poszczególne rodzaje suplementów stanowią mieszaninę tych składników pokarmowych. Jest ona bezpośrednio dostosowana do potrzeb wypływających z konieczności konkretnego wspomagania. Jego jakość zaś ściśle wiąże się z założonym celem, wypływającym z oczekiwań związanych z daną suplementacją.

Ogólnie możemy wyróżnić dwa typy grup suplementów. Spotykamy się najczęściej z określeniem na, tak zwane, suplementy diety, czyli takie, które stanowią dodatek i uzupełnienie do naszej codziennej diety. Pozostałe zwykło się uznawać i nazywać suplementami specjalnymi. Do suplementów specjalnych z pewnością zaliczamy kreatynę a także glutaminę. Do suplementów uzupełniających dietę najogólniej rzecz biorąc zaliczamy suplementy węglowodanowe, białkowe a także węglowodanowo-białkowe. Aby nasz organizm był dobrze wyposażony w niezbędne witaminy i minerały niezbędna jest specjalistyczna dieta. Taka dieta wymaga jednak bardzo dużej wiedzy a także sporych nakładów finansowych. Większość z nas uczy się bądź pracuje, dlatego na ogół bardzo trudno zastosować w swoim żywieniu. Suplementy powstały między innymi z tego właśnie powodu. Zdarzają się natomiast suplementy niewiadomego pochodzenia, dlatego nie zaleca się stosować preparatów, o których nic się nie słyszało. Poza całą gamą suplementów, wyróżniamy również wiele wspomagających nas odżywek. Dla sportowców, wiec i dla kulturystów zaleca się picie napojów izotonicznych. W bardzo szybki i skuteczny sposób potrafią one zredukować nasze zmęczenie, co korzystnie wpływa na nasz trening. Od dawien dawna stosuje się wszelkiego rodzaju wywary ziołowe, zwane potocznie herbatą. Herbata może okazać się również bardzo atrakcyjna dla kulturystów. Specjaliści od herbaty zalecają, aby nie pić więcej niż cztery szklanki po 170 mililitrów dziennie. Dla kulturystów, ciekawa może okazać się czarna herbata posiadająca niewielkie ilości kofeiny. Dzięki takim dawką zawartym w tym napoju łatwiej będzie nam rozpocząć trening.

Suplementów jest bardzo dużo, i tylko od nas zależy, którego z nich użyjemy. Suplementy są ogólnie dostępne a także są całkowicie nieszkodliwe dla naszego zdrowia. Pamiętajmy przy tym o intensywnym treningu, bez którego zażywania suplementów nie ma większego znaczenia.

Kategorie: Kulturystyka

0 Komentarzy

Dodaj komentarz