Kulturystyka – sterydy

Na dzień dzisiejszy chyba prawie każdy, kto choćby w małym stopniu słyszał cośkolwiek na temat dyscypliny sportowej, jaką jest kulturystyka, spotkał się z określeniem sterydów, jako bardzo pożądaną formą dopingu. Pochodzenie sterydów, związków o bajecznie wysokim działaniu anabolicznym, jest zarówno naturalne, jak również syntetyczne.

Sterydy sprawiają, że komórki budujące tkanki, szybciej i sprawniej się rozrastają. Oprócz działania anabolicznego, dzięki któremu zainteresowanie sterydami pośród sportowców, a szczególnie kulturystów, jest tak duże, właściwości sterydów skupiają się też wokół, tak zwanego, funkcjonowania androgenicznego. Wiąże się ono z poziomem hormonów utrzymywanym w naszym organizmie. Sterydy umieją wpływać na ten poziom i go zmieniać. Zaburzenia w zakresie poziomu hormonalnego mogą posiadać bardzo różne, w większości sytuacji, niepożądane skutki. Z tego także powodu w pewnych sytuacjach przestrzega się przed zażywaniem sterydów jako formy dopingu w sporcie.
W kulturystyce jednak za bardzo cenne jest to pierwsze, anaboliczne, ich działanie, ażeby mogło to odstraszyć potencjalnych ich fanów, dążących do rozbudowy osobistej masy. Sterydy w tej kwestii bowiem okazują się być bezkonkurencyjne – przyspieszają przyrost masy mięśniowej, spalanie tkanki tłuszczowej oraz dodatkowo wzrost siły i wytrzymałości. Są niezawodnym sposobem na syntezę białek i czerwonych krwinek. Co więcej odpowiadają za gromadzenie w mięśniach glikogenu. Ze względu na silne działanie dawkowanie sterydów powinno przebiegać ostrożnie. Nie posiada stałych dawek, w jakich należałoby je przyjmować, gdyż dostarczanie ich do organizmu powiązane jest z indywidualnym jego zapotrzebowaniem i właściwym wyłącznie jemu poziomem hormonów. Najlepiej jest zatem stosować je w oparciu o fachową pomoc.

Sterydy w kulturystyce od dawna już zajmują w kulturystyce dość kontrowersyjne, aczkolwiek ze stuprocentową pewnością istotne miejsce. Czy się to komuś podoba, czy nie, są bez dwóch zdań skuteczne i dają efekty. Pamiętajmy natomiast o rozsądnym ich zażywaniu ze względu na bezdyskusyjne nieporządne skutki, które mogą przynieść. Ponadto ważne jest również to, że sterydy, jak wszystkie substancje o anabolicznym działaniu, wtedy najlepiej działają i przynoszą największe efekty, gdy zażywane są w połączeniu ze stosowaniem zdrowej i odpowiedniej pod względem kaloryczności diety, a też prawidłowo przebiegającego cyklu treningowego.

Kategorie: Kulturystyka

0 Komentarzy

Dodaj komentarz