Jak wybrać odpowiednie odżywki?

Kiedy postanawiamy zacząć uprawiać jakąś dyscyplinę sportu, czy po prostu więcej się ruszamy, tak, że nasza aktywność fizyczna utrzymuje się na wysokim poziomie, powinniśmy zwrócić uwagę na zalecenie, aby zwłaszcza przy tej okazji zadbać o dostarczenie organizmowi wymaganej i odpowiedniej ilości składników odżywczych. Organizmy osób uprawiających i trenujących, tak wykańczające i męczące fizycznie dyscypliny sportu, jak kulturystyka, mają większe zapotrzebowanie na spożywanie składników odżywczych. Dlatego też zawód sportowca i kulturysty wymaga szczególnej troski o sposób odżywiania, który należy wspomagać za pomocą odpowiednich odżywek i suplementów.

Składników odżywczych powinna dostarczać przede wszystkim prawidłowo dopasowana potrzeb, zbilansowana dieta. W kulturystyce jednak to nie wystarczy. Wytężone i długotrwałe treningi stwarzają ubytek cennych substancji i składników, który należy uzupełniać prawidłową suplementacją. Jak jednak przekonać się, które odżywki okażą się dla nas przydatne i konieczne? W ustaleniu tego pomoże nam przede wszystkim odpowiedzenie sobie na pytanie, jaki stawiamy przed sobą cel związany ze stosowanym treningiem oraz dietą. Inne bowiem suplementy diety zaleca się zażywać kulturystom trenującym na masę, a inne wybiera się podczas treningu na rzeźbę. Przy treningu na masę szczególnie przydatna okazuje się być suplementacja kreatyny, podczas gdy osoby, dążące do zbudowania imponującej rzeźby, najczęściej wybierają taki suplement, jak aminokwasy anaboliczne BCAA. W odpowiednim doborze odżywek przydatne wydaje się ponadto uświadomienie sobie tego, jakich proporcji substancji odżywczych potrzebujemy, by trening i dieta mogły przynieść nam właściwe efekty. Musimy wiedzieć, ile powinniśmy dostarczyć białka, a ile węglowodanów i tłuszczy. Poza wiedzą na temat właściwych proporcji tych składników, jakie należy stosować, równie ważnym jest też zastanowienie się nad tym, w przypadku jakich składników jest nam najtrudniej do tych proporcji się dostosować. W ten sposób najłatwiej dowiemy się, czego suplementację powinniśmy rozpocząć.

Aby odżywki i suplementy mogły nam pomóc, konieczna jest więc wiedza na temat tego, których z nich tak naprawdę nasz organizm potrzebuje. Nie ma przecież sensu dostarczać czegoś, co mamy, podczas gdy brakuje nam czegoś innego. Odżywki, które wybieramy, powinny zawierać składniki, które w zbyt małej ilości znajdują się w naszej codziennej diecie w stosunku do ich zapotrzebowania, jakie wynika z postawionego przez nas celu treningowego.

Kategorie: Kulturystyka

0 Komentarzy

Dodaj komentarz