Arttu Lappi jest kolejnym zawodnikiem reprezentacjio nieograniczonych możliwościach, Finlandii.
18-latek troszczy się nie tylko o swoją sportową karierę, ale także jego celem jest ukończenie studiów na uniwersytecie w Kuopio, a teraz zdaje maturę.

Fin ma już na koncie miejsca 8, 15 i 28 w konkursach Pucharu Świata w Lahti, Falun i Trondheim w ostatnim sezonie.
Letnie Grand Prix Lappi zakończył na 28. pozycji, ale nie startował w trzech pierwszych zawodach w Hinterzarten i Courchevel.
To jest naprawdę bardzo dobry wynik.

Lappi to zawodnik zawsze uśmiechnięty, podchodzący do każdego skoku z uśmiechem na twarzy. W rozmowie jest bardzo spokojny i skoncentrowany.
Młody Fin każdego pytania słucha z uwagą i stara się udzielać dokładnych odpowiedzi. Ludzie, którzy dokładniej go znają, wiedzą, że podchodzi do swojego zawodu i pracy z wielkim zaangażowaniem.

Jak 'typowy Fin', Lappi nie okazuje żadnych emocji po udanym skoku, bo przecież zawsze można było skoczyć lepiej…
Z drugiej strony nie zaprząta sobie głowy myślami jeśli coś dobrze nie wyszło.

Jest wielu dobrych skoczków w Kuopio, którzy mieszkają tam i trenują. Czy korzystacie na współzawodnictwie na treningach, czy raczej odczuwacie przez to presję?

Trenujemy przeważnie cały czas na skoczni, a także możemy wspólnie brać udział w innych zajęciach. Oczywiście to, że tutaj w Kuopio jest tak wielu mocnych zawodników jest dużą zaletą.
Jeśli w Kuopio jesteś czołowym skoczkiem, później w innej grupie także jesteś jednym z najlepszych” mówi Lappi śmiejąc się.
” W tej ekipie możesz zweryfikować swoje możliwości.”
————–
Jak będziesz godził skoki narciarskie ze studiami?
„Skoki narciarskie na światowym poziomie wymagają bardzo dużo pracy. Żeby pogodzić to ze studiowaniem trzeba mieć dużo energii i motywacji.
Połączenie tego jest naprawdę trudne, ale można to zrobić.
Nawet jeśli wszystko pójdzie dobrze, nie pozostanie już nic wolnego czasu.”
————–
Jakie są Twoje cele na następny sezon?

„Moim celem jest utrzymanie pozycji w pierwszej kadrze, co pozwoliłoby mi na branie udziału we wszystkich zawodach.
Jeśli udałoby mi się to, byłbym zadowolony z miejsc pomiędzy 10 i 20.
————–
Jak wygląda sprawa z mistrzostwami świata w Predazzo? Podwójne zwycięstwo, jak to Simona Ammanna w Salt Lake City, to byłoby coś…

Lappi śmieje się, „naturalnie to byłby wyczyn, ale muszę być realistą. Nie jestem jeszcze fizycznie na tak wysokim poziomie.”

Będziemy bacznie obserwować wyniki 18-letniego skoczka z Kuopio. Zobaczymy czy uda mu się utrzymać upragnioną pozycję w pierwszej reprezentacji.

Kategorie: Sporty zimowe

0 Komentarzy

Dodaj komentarz